Home » Local » Page 2

Category: Local

10 for Texas

The Woodlands Township hosted its annual hometown 10 for Texas race with 1,400 participants in the 10 mile race; a 5K race and 1 mile kids race on Saturday, October 14. Finish Strong Racing had 38 team members run the 10 mile race.  Despite the heat and humidity, the team persevered claiming Male Master’s, Female Grandmaster’s, and several podium wins.  Congrats to all!

Here are the results:

Michael Menster – 1:02:40 – 10th overall – Master’s winner

William Glaser – 1:06:29- 19th overall – 2nd 45-49 AG

Kevin Baker – 1:09:53 – 4th 40-44 AG

Brent Scott – 1:15:34

Andreas Grossman – 1:16:14

Pam Meaux – 1:16:24 – Grandmaster’s winner

James Carlson – 1:16:54

Mark Hanlon – 1:17:04 – 4th in 55-59 AG

Kevin Burnett – 1:20:03

Yves Puisieux – 1:20:07

Victor Martinez – 1:20:10

Clayton Hall – 1:21:39

Barry Carroll – 1:22:41

Pedro Aberastury – 1:25:42

Michelle Correal – 1:26:07

Deb Lyons – 1:26:50 – 2nd 55-59 AG

Claire Testar – 1:28:24

Phillip Deprang – 1:29:56 – 3rd 65-69 AG

Nicholas Crafton – 1:30:07

Sheri Bell – 1:30:54

Katerina Savelieva – 1:31:06

Gordon Irving – 1:32:56

Cheryl Perry – 1:33:33

Steve Rech – 1:33:40

Ileana Carroll – 1:34:29

Pamela Paling – 1:34:30

Adnan Afzal – 1:34:42

Michelle Howard – 1:35:05 (This was after she ran 8 miles to start the race!

Steven Phillips – 1:39:54

Bret Strong – 1:39:56

Jacqueline Medina-Lewis – 1:40:41

Byron Moore – 1:40:42

Lynn Bennick – 1:43:04

Andrea Crafton – 1:51:29

Carolyn Bailey – 1:59:49

Sara Vanderford – 1:59:49

Bob Bailey – 1:59:50

Alberto Agostini – couldn’t find your results

 

Huge thanks to Christi O’Neal who treated team members to myofascial stretching post-race at our tent.  We are all grateful!

For more results, go to: https://runsignup.com/Race/Results/?raceId=52835#resultSetId-98522

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kemah Olympic and Sprint Tri

Congrats to Finish Strong Racing athletes who competed at the Kemah Olympic and Sprint Triathlon on Sunday, October 8th.  Here are our team results for Olympic distance race:

2017 Kemah Triathlon
John McGowan finishing strong on the run!

Scott Peterson – 2:19:27 – 3rd overall!

Byron Moore – 2:57:48 – 2nd in Clydesdale Division

Rodrigo Abascal – 3:08:42 – 6th in AG

Sheri Bell – 2:55:58 – 3rd in AG

Alan Jones – 2:38:53 – 5th in AG

Brian Duncan – 2:57:45

John McGowan – 3:06:55

Troy Cormier – 3:17:32

Kim Smith – 3:18:43 – 6th in AG

Also, several parents of our SelecTRI Youth Team participated in the Olympic Distance race – Dana and Chris Sutter and Michael Diehl.  Way to go!

In the sprint distance race, Coach Jack Alexander, 63 years young, claimed 3rd overall in 1:11:51.  Congrats Jack!

For more on results, go to:

https://runscore.runsignup.com/race/results/?raceId=39417#resultSetId-98004

 

Sylvan Beach Tri/Duathlon

Despite choppy waters, Finish Strong Racing team had a good day at the Sylvan Beach Sprint Triathlon/Duathlon on Sunday, June 11. It was a 500 yard swim, 15 mile bike, and 3 mile run. FSR’s Byron Moore took first place (Clydesdales), Pam Meaux and Yves Puisieux both took 1st (Duathlon 55-59) and Mark Hanlon first place (Triathlon 55-59). Scott Peterson also got 10th overall and 3rd Triathlon 35-39. FSR’s Rodrigo and Manuel Abascal, Cheryl Perry and Nick Crafton also had nice tri races. In the duathlon, Pam was joined by teammates Yves Puisieux, Gordon Irving and Julio Morales.

Our SelecTRI youth also did great – Chase Cieslar took 1st and Luca Menendez took 3rd in under 14 in the sprint triathlon.

Triathlon
Scott Peterson – 1:09:03 (10th overall – 3rd in 35-39 AG)
Mark Hanlon – 1:15:08  (1st in 55-59 AG)
Byron Moore – 1:20:31   (1st in Clydesdale)
Rodrigo Abascal -1:23:30 (2nd in 20-24 AG)
Manuel Abascal – 1:28:23  (7th in 50-54 AG)
Chase Cieslar  – SelecTRI 1st in 1-14 AG
Luca Menendez – 1:40:49 – SelecTRI 3rd in 1-14 AG
Cheryl Perry – 1:44:37 (7th in 50-54 AG)
Nick Crafton – 1:44:42 (First tri)
Irina Shikounova – 1:58:43 (11th in 45-49 AG)

Duathlon
Pam Meaux – 1:24:16 (1st in 55-59 AG)
Yves Puisieux – 1:28:45 (1st in 55-59 AG)
Gordon Irving – 1:31:10 (5th in 45-49 AG)
Julio Morales – 1:34:27 (8th in 40-44 AG)

For more results, go to:
http://runhoustontiming.net/race_result/1497222580_5277812_SBT%20Tri%20Overall%20Results3.htm

Tejas Sugar Tri

Congrats to our Finish Strong athletes who competed at Tejas Sugar Tri race held on Sunday, June 4th in Sugarland, Texas with 279 participants. Alan Jones was 2nd in his AG and 8th overall. Jack Alexander came in 1st in his AG and 15th overall. Kim Jones was 7th in her AG.

Alan Jones – 9:06 swim 25:07 bike (23.8 mph) 21:10 run (7:03/mi pace) 57:07.7
Jack Alexander – 8:10 swim 25:39 bike (23.4 mph) 23:30 run (7:50/mi) 59:21.2
Kim Smith – 14:35 swim 30:51 bike (19.5 mph) 25:48 run (8:36/mi) 1:14:14.5

Two of our SelecTRI juniors – Kensie Gunter and John Golden also did very well at Tejas Tri. John won his 15-19 male division in 1:06:46 and Kensie won her 15-19 female division in 1:07:48. Congrats to all!

For more results, go to:
https://runscore.runsignup.com/race/results/?raceId=44889#resultSetId-83186

CBI Tri

Finish Strong Racing team members were well represented with 57 competitors and 30+ volunteers at the 14th annual CBI TRI – The Woodlands Sprint Distance Triathlon held on Saturday, May 6, 2017. This year’s race served as the Texas State Triathlon Championship. Scott Peterson competed as an elite and came in 5th among the elites. Podium finishers from Finish Strong included: Zach Miller who won his 25-29 age group and came in 2nd overall among groupers. Dale Claudel finished 5th overall and 2nd in his competitive 45-49 AG. Mark Hanlon won his AG and Jim Harrington and Phillip DePrang took 3rd in their respective AGs. Byron Moore took 1st in the 30-39 Clydesdale Division. For the women, Sarah Moore won her AG and Chantal Requier took 2nd in her AG. Kristen Gohlke and Drew Nichols each took 4th in their age groups. See below for race results. Congrats to all!

Aberastury Peter 1:20
Afzal Adnan 1:23
Allan Paul 1:15
Barbosa Marty 1:22
Belforti Gabe 1:18
Bell Sheri 1:18
Bliazis Debi 1:32
Carlson James 1:10
Carroll Ileana 1:26 7th in 50-54 AG
Clark Casey 1:22
Claudel Dale 1:01 2nd in 45-49 AG 5th overall!
Claudel Lisa 1:40
Clouthier Stephen 1:11
Crafton Nicholas 1:29
DePrang Phillip 1:17 3rd in 65-69 AG
Espinosa Hugo 1:21
Everett Michael 1:13
Finger Bradley 1:20
Garzon Eduardo 1:08
Gohlke Kristen 1:17 4th in 30-34 AG
Goodwin Karen 1:24 6th in 50-54 AG
Grossmann Pia 1:27
Hanlon Mark 1:05 1st in 55-59 AG
Harrington Jim 1:04 3rd in 50-54 AG
Hartley Sara 1:39
Irving Gordon 1:18
Johnson Chad 1:16
Jones Alan 1:03 6th in 45-49 AG
Luna Janet 1:48
Martinez Hernan 1:26
McGowan John 1:18
Meaux Pam 1:22 7th in 55-59 AG
Miller Zach :58 1st in 25-29 AG 2nd overall!
Moore Byron 1:13 1st in Clydesdale 30-39
Moore Sarah 1:04 1st in 35-39 AG
Morin Sharon 1:21 6th in 55-59 AG
Nichols Drew 1:08 4th in 15-19 AG
Page Kenneth 1:20
Paling Pamela 1:22 5th in 50-54 AG
Perry Cheryl 1:26 8th in 50-54 AG
Peterson Scott 1:01 5th in elite; 8th overall
Portilla Sara 1:15 8th in 35-39 AG
Quinn Amie 1:17
Ratcliff Marcus 1:18
Requier Chantal 1:09 2nd in 45-49 AG
Richardson Pam 1:55
Robert Seth 1:19
Sacchieri Keith 1:29
Scott Brent 1:09
Shikounova Irina 1:32
Shrewsbury Gloria 1:19
Smith Kim 1:23
Staton Deborah 1:17 8th in 45-49 AG
Stephan Allison 1:20
Tortorici John 1:09
Tozark Joseph 1:23

For more on race results: go to: https://www.thewoodlandstownship-tx.gov/770/Awards-and-Results

 

Ironman Texas

Congrats to our Finish Strong Racing team for capturing 1st in our team division for Ironman Texas on Saturday, April 22.  We had 24 athletes racing and countless others volunteering at various locations at our hometown Ironman race that happens to also be the North American National Championship Ironman race!  Twenty-four team mates started the endurance 140.6 mile race and 22 finished.  (Sadly, Michelle Howard through no fault of her own got trapped by two other cyclists on the bike and crashed leading to a trip to ER for broken collar bone, three fractured ribs and 5 stitches on her hand.) The weather was cooperative with relatively cool temperatures and overcast skies for the majority of the race.  However, the athletes had to contend with strong headwinds that made portions of the bike ride difficult. Congrats to all on this outstanding feat.  Eight of our athletes got to hear Mike Reilly announce “YOU ARE AN IRONMAN!” to them for the first time.  One of our athletes, Jim Harrington, completed his 12th Ironman which puts him in the running for a slot at the World Championship Race in Kona. Sara Moore made her debut with a 9th place finish in her age group and the fastest swim for her age group.  Wow!

 

Here are the results:

FSR Ironman Texas 2017 Results – 1st overall team in Division IV!
Athlete Swim Bike Run Overall
Sheri Bell 1:19:29 7:24:18 5:35:47 14:37:59 1st IM
BJ Bergeron 1:37:45 7:16:46 5:16:24 14:35:50
Debi Bliazis 1:52:28 7:17:27 5:44:31 15:12:26 1st IM
Greg Champion 1:21:40 6:07:12 5:04:12 13:00:49
Brandon Galownia 1:01:54 6:27:00 4:52:23 12:41:14 1st IM
Jeff Goodwin 1:10:53 6:10:56 4:38:01 12:13:47
Jim Harrington 1:07:16 5:42:43 4:19:30 11:21:46 12th IM – Legacy
Abraham Hernandez 1:52:26 7:14:32 5:39:58 15:01:56
Carl Holt 1:19:07 6:08:44 4:18:01 12:01:01
Michelle Howard 1:28:48 bike crash
Chad Johnson 1:23:11 6:58:21 4:54:49 13:43:27 1st IM
Randy Keir 1:27:36 7:01:43 5:53:38 14:49:56 1st IM
Paul Moore 1:24:21 6:47:24 4:23:03 13:08:47
Sarah Moore 0:59:37 5:19:57 4:04:19 10:33:34 1st IM 9th in AG Fastest swim in AG
Jerry Palmer 1:27:49 6:01:59 5:05:16 12:58:33
Sara Portilla 1:27:42 5:34:25 4:18:45 11:36:55 1st IM
Yves Puisieux 1:38:30 6:54:28 5:02:59 14:01:07
Seth Robert 1:33:06 6:38:32 4:45:55 13:18:07 1st IM
Scott Schweinsberg 1:42:58 7:40:19 5:49:40 15:35:10
Brent Scott 1:32:29 6:00:41 4:30:11 12:20:29
Allison Stephan 1:26:53 6:25:18 6:27:30 14:41:22
Davis Teichgraeber 1:15:38 6:17:56 4:42:23 12:33:04 1st IM
John Tortorici 1:24:43 6:37:59 4:52:08 13:14:03
Yasmin Wadhai 1:29:02 6:28:53 3:52:07 12:03:23

 

For more team pics, go to our Finish Strong Coaching Facebook page!

For more results, go to: http://www.ironman.com/triathlon/coverage/detail.aspx?race=texas&y=2017#axzz4f6aZHaKi

70.3 Ironman Texas – Galveston

Congrats to all 20 Finish Strong athletes who conquered the 70.3 Ironman Texas race on Sunday, April 2 in Galveston.  Despite windy conditions, our athletes all persevered and finished the race, including first timers at the half Ironman distance: Cheryl Perry, Alexis Breeze, Yvonne Vandanam, and Hugo Espinosa!  Also, HUGE one hour PR for Byron Moore. Competing as a relay team were Ellen Kurtz-Hammond swim; Adnan Afzal bike; and Ken Page run.  (I couldn’t find relay team results.)

Here are the results:
Breeze, Alexis  USA 11th in AG 35:28 swim 03:24:19 bike 02:12:26 run 06:18:49 overall

Carlson, James CAN 63rd in AG 36:44 swim 02:33:45 bike 02:17:49 run 05:35:59 overall

Claudel, Dale   USA  22nd in AG  38:41 swim 02:29:32 bike (despite 4 mechanicals) 01:43:21 run 04:56:06 overall

De Aquino, Irasema  MEX  92nd in AG  54:15 swim 03:44:44 bike 03:08:26 run 07:58:53 overall

Espinosa, Hugo MEX 184th in AG   42:17 swim 03:09:32 bike 02:45:29run 06:55:19 overall

Jones, Alan USA 30th in AG   37:24 swim 02:29:50 bike 01:57:25 run 05:08:22 overall

Hannon, Daniel USA 140th in AG  46:47 swim 02:40:02 bike 02:18:20 run 05:52:47 overall

Howard, Michelle USA 25th in AG 44:01 swim 03:10:31 bike 02:10:54 run 06:10:14 overall

Moore, Byron USA 91st in AG 39:48 swim 02:33:28 bike 02:11:21 run 05:30:40 overall

Meaux, Pam USA 18th in AG 1:02:36 swim 03:53:25 bike 01:55:47 run 07:01:30 overall

Perry, Cheryl  USA 78th in AG  49:54 swim 04:00:10 bike 02:43:22 run 07:44:55 overall

Peterson, Scott USA 20th in AG 32:54 swim 02:33:51 bike 01:35:04 run 04:45:42 overall

Quinn, Amie CAN 61st in AG 38:22 swim 03:15:42 bike 02:36:15run 06:35:28 overall

Quinn, Kyle CAN 236th in AG 42:11swim 03:28:49 bike 02:37:52 run 06:54:34 overall

Robert, Seth USA 187th in AG 58:18 swim 02:58:32 bike 02:10:54 run 06:19:38 overall

Tortorici, John USA 56th in AG 36:31 swim 02:47:27 bike 01:48:54 run 05:16:39 overall

Vandanam, Ivonne USA 111th in AG 50:03 swim 03:57:50 bike 02:32:43 run 07:34:11 overall

Originally from: http://www.ironman.com/triathlon/events/americas/ironman-70.3/texas/results.aspx#ixzz4dHwlntXR

 

 

 

 

 

 

Muddy Trails Bash – 5k/10K

Lots of Finish Strong and SelecTRI athletes and their families took part in the 10th annual TWFG Muddy Trails Bash.  Theh event featured 5K and 10K trail runs, one-mile kids’ fun run, and 2K-9 run for dog owners and took place Saturday afternoon, April 1, 2017 at Rob Fleming Park. The courses wound through the beautiful George Mitchell Nature Preserve, located on 1,800 acres adjacent to Rob Fleming Park in the Village of Creekside Park. The festive post-race party included live zydeco music and the Muddy Bowl Crawfish Cook-Off.

10K Results

Males
2 Chase Cieslar The Woodlands TX 1215 13 13 45:42.1 7:22/K (male 14 <)
3 Zachary Miller The Woodlands TX 1187 26 20 48:36.1 7:50/K (male 20-29)
14 Nicholas Crafton Spring TX 1038 37 84 59:14.8 9:33/K (male 30-39)
1 William Glaser The Woodlands TX 1000 48 4 43:08.3 6:57/K (male 40-49)
3 Mario Menendez The Woodlands TX 1219 41 9 44:25.3 7:10/K (male 40-49)
25 Juan Autrique Spring TX 1236 42 99 1:02:08.4 10:01/K (male 40-49)
3 Andreas Grossmann Spring TX 1149 50 29 51:01.0 8:14/K (male 50-59)
4 Bret Strong The Woodlands TX 1047 53 34 51:37.9 8:20/K (male 50-59)
7 Barry Carroll The Woodlands TX 1036 55 42 54:10.7 8:44/K (male 50-59)
12 Robert Bailey The Woodlands TX 1184 57 94 1:01:38.0 9:56/K (male 59-59)
13 Alberto Agostini The Woodlands TX 1206 58 95 1:01:39.0 9:57/K (male 50-59)
1 Phillip Deprang Magnolia TX 1204 65 63 56:42.8 9:09/K (male 60-69)

Females
1 Natalie Autrique Spring TX 1237 16 138 1:08:17.9 11:01/K (15-19)
5 Ileana Carroll The Woodlands TX 1037 54 111 1:03:32.7 10:15/K (female 50-59)
7 Pia Grossmann Spring TX 1150 50 147 1:10:34.1 11:23/K (female 50-59)
8 Sara Vanderford Magnolia TX 1051 55 180 1:17:37.5 12:31/K (female 50-59)
9 Kathleen Crea The Woodlands TX 1185 57 181 1:17:38.0 12:31/K (female 50-59)
1 Carmen Kelleher The Woodlands TX 1227 60 146 1:10:10.4 11:19/K (female 60-69)

5K Results
Males
5 Lucas Menendez The Woodlands TX 2402 10 13 23:33.5 7:36/M (male 14<)
6 Asa Wolfe The Woodlands TX 2268 12 15 23:38.9 7:37/M (male 14<)
21 Juan Divo The Woodlands TX 2256 11 78 28:57.9 9:20/M (male 14<)
22 Eduardo Villarreal G The Woodlands TX 2241 12 104 30:44.0 9:55/M (male 14<)
32 Carlo Autrique Spring TX 2425 9 199 35:09.9 11:20/M (male 14<)
8 Shawn Harris Spring TX 2347 48 79 29:11.5 9:25/M (male 30-39)
1 Roy Fisher The Woodlands TX 2170 57 49 26:08.9 8:26/M (male 50-59)

Females
2 Pamela Chow 2312 185 34:37.7 11:10/M (female 14 <)
7 Carolina Alvarez The Woodlands TX 2244 13 44 25:44.3 8:18/M (female 14 <)
12 Maria Hubard The Woodlands TX 2414 10 93 30:17.2 9:46/M (female 14 <)
7 Misty Harris Spring TX 2346 35 80 29:11.6 9:25/M (female 30-39)
4 Jj Medina-Lewis The Woodlands TX 2273 46 119 31:31.9 10:10/M (female 40-49)

For more on results, go to: https://www.nolimitstiming.com/results/default.aspx?event=40385&r=14143