Home » Blog » Uncategorized

From Uncategorized

Towne Lake Tri and Duathlon

Finish Strong Racing athletes braved the cold temperatures and participated in the Towne Lake Olympic and Sprint Triathlon and Duathlon on Sunday, December 10.  Dale Claudel won 2nd overall in the duathlon.  Mark Hanlon was Master’s Winner in the Olympic triathlon.  Mark was 7th overall out of a reduced field of 91 because of the 55 degree water temp and 35 degree air temp.

Olympic Tri

17 Mark Hanlon  6:12.1 swim;  4:41.7 T1;  1:04:57.8 21.8mph bike; 2:27.3 T2,  45:12.6 7:08/M run 2:03:31.7 overall

Duathlon

2 Dale Claudel 17:45.8 swim; 1:10.1 T1; 28:45.9 24.6mph bike;  1:04.9 T2; 21:51.2 6:30/M run 1:10:38.1 overall

Sprint Tri

4 Bradley Finger  8:58.7 swim;  5:21.9 T1;  38:16.9 18.5mph bike; 3:12.4 T2;  29:18.6 8:43/M run 1:25:08.6 overall  – 4th in AG

7 John McGowan 7:03.8 swim; 5:18.3 T1; 40:19.4 17.5mph bike; 1:49.2 T2;  27:24.7 8:09/M run 1:21:55.7 overall

3  Alan Jones  7:34.7 swim; 4:10.7 T1;  31:53.2 22.2mph bike; 1:33.9 T2;  25:42.2 7:39/M run 1:10:55.0 overall – 3rd in AG

 

.

Mark Hanlon wins Master’s in the Olympic Tri!
John McGowan overcomes the cold!

For more race results, go to:

https://nolimitstiming.egnyte.com/fl/dWjDj3aI8Y#folder-link/2017%20Race%20Results/Towne%20Lake%20Adult%20Tri%20%26%20DU%202017

 

Fairfield Tri and Duathlon

Finish Strong Racing had a great showing at the Fairfield Tri and Du held on Sunday, October 22 in Cypress, Texas.  In the triathlon, Alan Jones won the male masters, Phillip Deprang won male grandmasters, Keith Sacchieri won his age group, Byron Moore, Andreas Grossman and Pia Grossman all took 3rd in their AGs, and Joe Tokarz finished 4th in his AG.  In the duathlon, Julio Morales finished 2nd in his AG and Gordon Irving finished 1st in his AG!  Our SelecTRI youth team member, Jackson Reed, won his 14 and under division in the Aquabike.  Congrats to all!

Here are the results for the sprint triathlon:

Alan Jones – 53:53 – Male master’s winner and 7th overall

Phillip Deprang – 1:04:36 –  Male grandmaster’s winner

Byron Moore –  59:46 – 3rd in his 35-39 AG

Andreas Grossman – 1:05:41 – 3rd in his 50-54 AG

Joe Tokarz – 1:10:27 – 4th in his 50-54 AG

Keith Sacchieri – 1:12:46 – 1st in his 55-59 AG

Pia Grossman – 1:17:22 – 3rd in her 50-54 AG

Here are results for the duathlon:

Julio Morales – 1:05:29  – 2nd in his 40-44 AG

Gordon Irving – 1:05:32 – 1st in his 45-49 AG

Here are results for Aquabike:

Jackson Reed (SelecTRI Youth) – 45:52 – 1st in 14 and under AG

 

For more results, go to:

http://www.runhoustontiming.net/race_result/1508726867_5179090_Tri%20and%20Du2.htm

 

 

10 for Texas

The Woodlands Township hosted its annual hometown 10 for Texas race with 1,400 participants in the 10 mile race; a 5K race and 1 mile kids race on Saturday, October 14. Finish Strong Racing had 38 team members run the 10 mile race.  Despite the heat and humidity, the team persevered claiming Male Master’s, Female Grandmaster’s, and several podium wins.  Congrats to all!

Here are the results:

Michael Menster – 1:02:40 – 10th overall – Master’s winner

William Glaser – 1:06:29- 19th overall – 2nd 45-49 AG

Kevin Baker – 1:09:53 – 4th 40-44 AG

Brent Scott – 1:15:34

Andreas Grossman – 1:16:14

Pam Meaux – 1:16:24 – Grandmaster’s winner

James Carlson – 1:16:54

Mark Hanlon – 1:17:04 – 4th in 55-59 AG

Kevin Burnett – 1:20:03

Yves Puisieux – 1:20:07

Victor Martinez – 1:20:10

Clayton Hall – 1:21:39

Barry Carroll – 1:22:41

Pedro Aberastury – 1:25:42

Michelle Correal – 1:26:07

Deb Lyons – 1:26:50 – 2nd 55-59 AG

Claire Testar – 1:28:24

Phillip Deprang – 1:29:56 – 3rd 65-69 AG

Nicholas Crafton – 1:30:07

Sheri Bell – 1:30:54

Katerina Savelieva – 1:31:06

Gordon Irving – 1:32:56

Cheryl Perry – 1:33:33

Steve Rech – 1:33:40

Ileana Carroll – 1:34:29

Pamela Paling – 1:34:30

Adnan Afzal – 1:34:42

Michelle Howard – 1:35:05 (This was after she ran 8 miles to start the race!

Steven Phillips – 1:39:54

Bret Strong – 1:39:56

Jacqueline Medina-Lewis – 1:40:41

Byron Moore – 1:40:42

Lynn Bennick – 1:43:04

Andrea Crafton – 1:51:29

Carolyn Bailey – 1:59:49

Sara Vanderford – 1:59:49

Bob Bailey – 1:59:50

Alberto Agostini – couldn’t find your results

 

Huge thanks to Christi O’Neal who treated team members to myofascial stretching post-race at our tent.  We are all grateful!

For more results, go to: https://runsignup.com/Race/Results/?raceId=52835#resultSetId-98522

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kemah Olympic and Sprint Tri

Congrats to Finish Strong Racing athletes who competed at the Kemah Olympic and Sprint Triathlon on Sunday, October 8th.  Here are our team results for Olympic distance race:

2017 Kemah Triathlon
John McGowan finishing strong on the run!

Scott Peterson – 2:19:27 – 3rd overall!

Byron Moore – 2:57:48 – 2nd in Clydesdale Division

Rodrigo Abascal – 3:08:42 – 6th in AG

Sheri Bell – 2:55:58 – 3rd in AG

Alan Jones – 2:38:53 – 5th in AG

Brian Duncan – 2:57:45

John McGowan – 3:06:55

Troy Cormier – 3:17:32

Kim Smith – 3:18:43 – 6th in AG

Also, several parents of our SelecTRI Youth Team participated in the Olympic Distance race – Dana and Chris Sutter and Michael Diehl.  Way to go!

In the sprint distance race, Coach Jack Alexander, 63 years young, claimed 3rd overall in 1:11:51.  Congrats Jack!

For more on results, go to:

https://runscore.runsignup.com/race/results/?raceId=39417#resultSetId-98004

 

Sylvan Beach Tri/Duathlon

Despite choppy waters, Finish Strong Racing team had a good day at the Sylvan Beach Sprint Triathlon/Duathlon on Sunday, June 11. It was a 500 yard swim, 15 mile bike, and 3 mile run. FSR’s Byron Moore took first place (Clydesdales), Pam Meaux and Yves Puisieux both took 1st (Duathlon 55-59) and Mark Hanlon first place (Triathlon 55-59). Scott Peterson also got 10th overall and 3rd Triathlon 35-39. FSR’s Rodrigo and Manuel Abascal, Cheryl Perry and Nick Crafton also had nice tri races. In the duathlon, Pam was joined by teammates Yves Puisieux, Gordon Irving and Julio Morales.

Our SelecTRI youth also did great – Chase Cieslar took 1st and Luca Menendez took 3rd in under 14 in the sprint triathlon.

Triathlon
Scott Peterson – 1:09:03 (10th overall – 3rd in 35-39 AG)
Mark Hanlon – 1:15:08  (1st in 55-59 AG)
Byron Moore – 1:20:31   (1st in Clydesdale)
Rodrigo Abascal -1:23:30 (2nd in 20-24 AG)
Manuel Abascal – 1:28:23  (7th in 50-54 AG)
Chase Cieslar  – SelecTRI 1st in 1-14 AG
Luca Menendez – 1:40:49 – SelecTRI 3rd in 1-14 AG
Cheryl Perry – 1:44:37 (7th in 50-54 AG)
Nick Crafton – 1:44:42 (First tri)
Irina Shikounova – 1:58:43 (11th in 45-49 AG)

Duathlon
Pam Meaux – 1:24:16 (1st in 55-59 AG)
Yves Puisieux – 1:28:45 (1st in 55-59 AG)
Gordon Irving – 1:31:10 (5th in 45-49 AG)
Julio Morales – 1:34:27 (8th in 40-44 AG)

For more results, go to:
http://runhoustontiming.net/race_result/1497222580_5277812_SBT%20Tri%20Overall%20Results3.htm

The Woodlands Marathon/Half Marathon/5K

 

Finish Strong was well represented by 107 athletes at The Woodlands Marathon/Half Marathon on Saturday, March 4.  Twenty-eight Finish Strong athletes completed the marathon.  FSC Coach Ronnie Delzer finished 5th overall and 1st in his AG in the marathon in a PR time of 2:39.  Rebecca Tortorici was the first FSC female to finish the marathon.  She was accompanied by husband John and Sarah Moore ran marathon relay along side Rebecca to help her reach her destination with a PR finish. Another athlete, Senthil Kumar, had a huge 33 minute marathon PR! Taking on marathon distance for the first time were the much photographed Lynn Bennick, Julia Belforti, Andrea Johnson and Nick Crafton.  Special shout out to Bob Bailey and Sara Vanderford for leading Andrea to the finish line.

78 FSC athletes completed the half marathon.  Elite runner Ryan Miller took 2nd overall in 1:08:47.  Also on the podium for the half marathon were Dale Claudel (2nd in AG); Mark Fanelli (2nd in AG); Pam Meaux (1st in AG) and Deb Lyons (3rd in AG).  There were some phenomenal PRs with James Carlson and Jessica Callan besting their personal best by over 12 minutes; Erik Van Den Berg finishing over 8 minutes faster; Eduardo Garzon continuing his reign as PR King by establishing a new PR with each race. Other PRs were established by Laura Machala, Arran Keith, Michelle Correal, Dulce Del Angel, Ken Page, Sheri Bell, Adnan Afzal, and Cheryl Perry.  Preston and Christie Chandler ran in memory of Christie’s mom who passed away this summer.

In the 5K, Finish Strong’s Jennie Hatler finished 2nd female overall in 19:58.  And completing her first 5K ever was Swapna Vipin.

Many of our SelecTRI families took part in the Family 2K Run Run on Friday, including the Belforti family; Quinn family; and Decker family. Thanks to the Quinn’s for passing out fliers for our youth programs at the 2K and to Nikki, Steve and Asa Wolfe who manned our SelecTRI tent at the Marathon Finish Line Post-Race Party.

Kudos to Dutch Thomson of MP3 Therapy and Training who helped with our post-race aches and pains with his myofascial stretching.

Here are results for FSR for the marathon:

Ronnie Delzer 2:39:03 1 in AG; 5th overall
Zach Miller 2:55:40 5th in AG
Steven Hollander 3:12:33 6th in AG
Rebecca Tortorici 3:24:34 5th in AG; PR
Jim Harrington 3:25:15 7th in AG
Wilson Mcintosh 3:25:50 2nd in AG
Brent Scott 3:30:35
Yves Puisieux 3:43:26
Victor Martinez 3:47:38
Jason Van Overborg 3:52:00
Stephen Soileau 4:02:05
Christina Farooq 4:05:03 13th marathon!
Katerina Savelieva 4:06:38 PR
Senthil Govindarajulu 4:18:22 PR by over 33 min!
Pedro Aberastury 4:21:43
Jones Ramsey 4:22:04
Sandra Erb 4:26:43
Nicholas Crafton 4:29:40
Grace Hirshorn 4:33:14
Lynn Bennick 4:34:35 PR; 1st marathon
Courtney Rogers 4:35:15
Julia Belforti 4:57:30 PR; 1st marathon
Francisco Padilla 5:02:42
Marta Valenzuela 5:06:46
Dominique Liu 5:15:26
Kimberly Pilcher 5:48:11
Sara Vanderford 5:49:00
Robert Bailey 5:49:00
Andrea Johnson 5:49:00 1st marathon
Rolando Sierra 5:54:44
Total Females 347
Total Males 585
Total Finishers 932

Here are results for The Woodlands Half Marathon:

Race Name 2017 The Woodlands Half Marathon
Ryan Miller 1:08:47 2nd overall
Dale Claudel 1:24:57 2nd in AG
Kevin Baker 1:25:45 4th in AG
Mark Fanelli 1:26:50 2nd in AG
William Glaser 1:27:26 4th in AG
Eduardo Garzon 1:29:18 PR
Carl Holt 1:29:47 8th in AG
Arran Keith 1:36:54 PR
James Carlson 1:38:41 PR by 12 min
Pam Meaux 1:38:47 1st in AG
Erik Van Den Berg 1:40:43 PR by 8 min
Eric Rozelle 1:43:02
Michelle Correal 1:44:11 PR
Dulce Del Angel 1:44:37 PR
Silas Sarver 1:44:54
Razvan Dumitru 1:48:29
Seth Robert 1:48:37
Rich Newton 1:48:40
Bret Strong 1:48:58
Sharon Morin 1:49:07 7th in AG
Kenneth Page 1:49:33 PR
Deb Lyons 1:51:05 3rd in AG
Sheri Bell 1:54:22 PR
Adnan Afzal 1:55:51 PR
Justin Rice 1:56:45
Laura Machala 1:56:54 PR
Tammy Grado 1:56:54
Michelle Howard 1:57:31
Leela Duncan 1:58:08
Pamela Paling 1:58:09
Michael Le 2:00:12
Karen Goodwin 2:02:37
Marisol Gonzalez 2:02:39
Octavio Miller Islas 2:03:10
Sara Portilla 2:03:24
Adriana Puerto 2:05:04
Ileana Carroll 2:05:18
Jeff Goodwin 2:05:38
John Mcgowan 2:05:43
Kimberly Bryant 2:05:43
Erin Grigsby 2:05:45
Jessica Callan 2:06:38 PR by 12 min
Ryan Myers 2:08:05
Cheryl Perry 2:08:24 PR
Chad Stine 2:08:40
Ellen Kurtz-Hammond 2:08:48
Elaine Mims 2:09:17
Dailene Gardner 2:09:52
Debi Bliazis 2:11:02
Shirley Santangelo 2:11:37
Kristen Palmer 2:11:49
Telma Gonzalez 2:14:53
Anh Lam 2:16:34
Rex Campbell 2:18:52
Amanda Marcum 2:20:27
Tiffany Lathram 2:20:42
Travis Lathram 2:20:43
Lindsey Klingensmith 2:23:00
Nia Kigathi 2:23:29
Elizabeth Burge 2:23:34
Scott Schwandt 2:23:48
Martha Lopez 2:24:07
Michael Pickens 2:26:25
Jennifer Allen 2:26:43
Meredith Mathews 2:28:09
Kristie Chandler 2:28:21
David Blakeley 2:30:15
Michael Brown 2:30:33
Jj Medina-Lewis 2:32:54
Irina Shikounova 2:34:38
David Dorsey 2:35:04
Raymond White 2:47:20
Valentina Staudt 2:50:10 1st in AG
Yanet Benitez 2:56:24
Sri Basra 2:56:30
Jinae Spear 3:02:12
Asli Wade 3:05:56
Iliana Garza 3:24:49
Denyell Carey 3:34:01
Total Males 1543
Total Females 1894
Total Finishers 3437

And for the 5K:

Jennifer Hatler 0:19:58 2nd overall female
Rudy Justice 0:21:18 1st in AG
Roy Fisher 0:23:01 1st in AG
Swapna Vipin 0:52:18 First 5K!

For more results, go to: http://www.mychiptime.com/searchevent.php?id=10441

More photos posted on our Finish Strong Coaching Facebook page.  Congrats to all!

 

Texas 10 Series 2017 – Boerne 10 Mile Race

Congrats to Finish Strong’s elite runner, Ryan Miller, for starting the 2017 run racing season with a victory in 51:15 at Texas 10 Boerne! Also representing Finish Strong well were Mike Menster, Kevin Baker, Katerina Savielova, and Mark Fanelli.

Ryan reports, “Hit fairly consistent splits throughout, negative splitting the 2x5mile course with 25:46-25:29. This race holds a special place in my heart, as it winds through all the old running routes my high school teammates and I would romp through back in the day. This was also my first race as a member of the Finish Strong Coaching elite team with Dana Lyons! The last 3 weeks of training under him have been fantastic and I’m really looking forward to this buildup to the 2017 US Half Marathon Championships in Columbus, Ohio on April 29th. Shoutout to the many people and sponsors who make the dream chasing possible, especially the RAD (running and dreaming) folks at RRabbit!”

Oilman Triathlon

Finish Strong was well represented by 25 team members competing either as individuals or as a team for Oilman Triathlon (Half Ironman Distance Tri) held on Sunday, November 6 at Montgomery, Texas. We also had over 40 FSR and SelecTRI members volunteering in transition and the finish line for the race. Our men’s relay team of Tim Vibrock (swim), Dale Claudel (bike) and Ronnie Delzer (run) smoked the field and finished on top of the podium in 4:16:07. Coach Chantal Requier took 2nd overall female in the Aquabike race in 3:14:09. Our mixed relay team of Sarah Moore (swim), Chris Hirsekorn (bike) and Carl Holt (run) took 3rd.

FSR Individual Results:
Davis Teichgraeber – 5:42:08.8 – 5th in 35-39 AG (PR!)
Sara Portilla – 5:44:51.6 – 7th in 35-39 AG (PR!)
Sheri Bell – 6:40:53.5 in 35-39 AG (PR!)
Byron Moore – 6:52:05.8 in 35-39 AG
Eduardo Garzon – 5:26:08.5 – 12th 40-44 AG (PR!)
Mike Loudis – 5:39:47.8 – 45-49 AG
Jeff Goodwin – 5:51:01.2 – 45-59 AG
Jim Harrington – 5:15:50.3 – 4th in 50-54 AG
Brian Duncan – 6:05:25.6 – 50-54 AG (PR!)
Alberto Agostini – 6:23:08.7 -55-59 AG
Yves Puiseux – 6:44:42.4 – 55-59 AG
Chad Johnson – can’t find your results?
Brad Finger – 6:29:55.2 –  5th in Clydesdale (PR!)

SelecTRI mom, Andi McKinley – 6:28:16.4
SelecTRI dad, Michael Diehl – 5:54:39.0
SelecTRI dad, Rafael Iasinshi – can’t find your results

Relay teams:

1st in Men’s relay: Tim Vibrock swim; Dale Claudel bike; Ronnie Delzer run dubbed FSR Magic Men 4:16:07.3

3rd in Mixed relay: Sarah Moore swim; Chris Hirsekorn bike; Carl Holt run aka FSR Spandex Superstars 4:51:14.5
18th in Mixed relay: Ellen Kurtz-Hammond swim; Wayne Phillips bike; Gloria Shrewsbury run – Givinig it a Tri? 5:38:51.7
22nd in Mixed relay: Keith Sachierri swim; Debbie Staton bike; Sharon Morin run – Tri Hards 5:55:40.0

img_4173
Our awesome SelecTRI and FSC parents volunteer at finish line!

8th in Women’s relay: Amie Quinn swim; Kim Smith bike: Christina Farquot run aka Chicks in Kicks – 6:13:08.0
16th in Women’s relay: Karen Goodwin run; Marta Valenquela bike; Leann (SelecTRI mom) swim – 7:19:40.1

img_4172
Jim Harrington finishes race with chip removal help from FSC Nick Mattner.
img_4171
Dale Claudel (L) had a fierce bike teamed with Tim Vibrock’s amazing swim (R) to win men’s relay. Chantal Requier (middle) enjoys 2nd place Aquabike finish.
img_4168
Our awesome team served as volunteers to strip wet suits!
img_4167
Our FSC and SelecTRI team volunteering at the transition area.

img_4174

img_4175
Team support at the FSC tent!
img_4176
Ronnie Delzer chews up the course on the winning men’s relay team win!
img_4177
3rd place mixed relay team – Sarah Moore; Chris HIrsekorn; Carl Holt!

removing-chip-from-athlete

selectri-kids-at-finish-line

selectri-kids-with-medals
Our awesome SelecTRI and FSC kids handing out medals at the finish line!

Triathlon Grand Prix

Finish Strong’s Alan Jones and Amie Quinn excelled at Triathlon Grand Prix held on Saturday, October 22.  The race is a 250 yard swim, 5 mile bike, 1.5 mile run – then repeat!  The entire race takes place on the race course campus.  Alan captured the male master’s title and was 7th overall. Amie won her AG. Karen Goodwin and Christy Gonzales both took 4th in their respective age groups. Woo hoo!

Alan Jones claims master's award at Grand Prix Tri!
Alan Jones claims master’s award at Grand Prix Tri!
img_4128
Gotta love the awards given by Race Director Lars Finanger!