Oilman 2018

On Sunday, November 4, 306 brave folks including 11 Finish Strong athletes and family members took on the Oilman half Ironman race in Montgomery conquering the frigid, rainy 1.2 mile swim in Lake Conroe; the difficult hilly 56 mile course through the park; and the final half marathon on La Torreta’s golf course and nearby property.

 

Here are the results:

Guillermo Locht – 5:03:05 – 1st in his 45-49 AG

Chris Allen 6:08:30

Joe McClellan  6:27:59

Andreas Grossmann 6:31:43

Gene Blount  6:33:01

James Rees 6:46:20  (and James did Waco 70.3 the week before!!)

Patrick McClellan 7:05:13

Don Allen 7:19:22 (Coach Lee’s dad)

Lee Allen guiding Richard Zambrano – 7:24:36  –

Pia Grossmann 7:39:01

and Joseph Cabriana’s relay team took 2nd

Finish Strong and SelecTRI volunteers did a fabulous job with body marking, working transition, wet suit stripping, and handing out medals at the finish line.  Congrats to our athletes and kudos to all who volunteered!

For more on results, go to:

https://www.trisignup.com/Race/Results/43614/#resultSetId-136283

 

Waco 70.3

Congrats to Dana Lyons and all our fabulous Finish Strong Racing athletes (and friends) for a great race at Waco 70.3 on Sunday. Great fun staying at the Gathering House in Crawford for pre-race festivities. Thanks to Keith Sacchieri for the yummy home-made pasta sauce. Awesome support from DePrang clan, Sandy Sacchieri, Lynn Meininger Bennick, Anna Lyons, Deb Lyons, Pillar Hurtado and lots more. (More pics to follow from Pillar). Here’s FSR (and friends) results:

Katherine Barron – 5:35:21 – her first half Ironman!
Chris Bergfield – 5:39:16 – his first half Ironman!
Kevin Burnett – 6:04:57
Bryan Davey – 5:06:48
Nancy Decker Lent – 6:40:09
Phillip DePrang – 5:53:43 – 2nd in AG!
Jordan DePrang – 5:22:12
Jeff Goodwin – 5:50:02
Karen Boler Goodwin – 6:01:41
Sara Hartley – 6:49:48
Michelle Howard – 5:44:15
Janet Sacchieri Luna – 6:55:10
Dana Lyons – 4:16:08 – 1st in AG!
John McGowan – 6:04:55
Hernan Martinez – 5:15:40
Cindy McManis – 6:07:04
Nikki Miller – 5:56:31
Sharon Morin – 5:47:52
James Rees – 5:40:04
Kenneth Page – 5:36:29
Pamela Paling/Frank Halter relay – 5:52:12
Yves Puisieux – 5:20:36
Irina Shikounova – 7:20:12
Debbie Staton – 5:11:58
Angela Strong – 5:52:48 – her first half Ironman!

Christina Tomlinson – 6:55:05 – her first half Ironman!
Ivonne Chang Vandanam – 5:58:26

Way to go!!

 

10 for Texas

Congrats to Finish Strong Racing Team for their excellent showing at the 10 for Texas 10 mile and 5K held on Saturday, October 13, 2018 by The Woodlands Township.  This year had a new course starting and finishing at North Shore Park with portions of the race on the water way.  Finish Strong was represented well by 36 athletes.  The team won Male Grand Master and Master’s at the 5K race by Rudy Justice and Kevin Baker.  Kevin was also 2nd overall. The team also captured three 1st place Age Group wins in the 5K by Jhovanny Landeros, Julio Morales, and Deb Lyons and a 2nd AG by  Katerina Savelieva.

The main event – the 10 miler — was also a great event for the team.  Michael Menster came in 5th overall and male master’s.  Bill Glaser and Sharon Morin won their AGs.  Dana Lyons and Guillermo Locht took 2nd in their AGs.  And PRs were attained by Joe McClellan, Monica Lanman, and Lynn Bennick.

Special thanks to Christi O’Neal for treating us to wonderful stretches post-workout at our tent!

Congrats to all.  See results below.

10 for Texas – Team FSR Results
Kevin Baker 18:31 5K Male Masters 2nd overall
Jhovanny Landeros 20:05 5K 1st AG 8th overall
Rudy Justice 22:13 5K Male Grand Master
Julio Morales 23:45 5K 1st AG
Deb Lyons 25:17 5K 1st AG
Katerina Savelieva 26:30 5K 2nd AG
Dani Palazuelos 26:21 5K SelecTRI
Enrique Vezga 26:43 5K SelecTRI

Michael Menster 1:01:26 10M Male Masters 5th overall
William Glaser 1:06:23 10M 1st AG
Dana Lyons 1:09:30 10M 2nd AG
Luis Vezga 1:10:58 10M 1st AG
Guillermo Locht 1:10:07 10M 2nd AG
James Carlson 1:15:25 10M 6th AG
Clayton Hall 1:16:10 10M 9th AG
Victor Martinez 1:20:01 10M 11th AG
Kevin Burnett 1:20:48 10M 2nd AG
Barry Carroll 1:25:04 10M 11th AG
Sharon Morin 1:26:37 10M 1st AG
Bret Strong 1:30:53 10M 17th AG
Andreas Grossman 1:28:10 10M
Joe McClellan 1:28:42 10M 2 min PR
Phillip DePrang 1:29:58 10M 4th AG
Ken Page 1:30:41 10M 10th AG
Michelle Howard 1:32:12 10M
Scott Schweinsberg 1:32:33 10M 18th AG
Monica Lanman 1:32:48 10M 17th AG
Lynn Bennick 1:33:19 10M PR
Hernan Martinez 1:35:59 10M
Pamela Paling 1:37:59 10M 19th AG
Nathan Holt 1:38:01 10M
Pia Grossman 1:59:07 10M
Bob Bailey 1:59:26 10M
Christina Tomlinson 2:16:56 10M
Jessica Callan 2:22:18 10M

The Woodlands Marathon and Half Marathon

Congrats to all 39 of our Finish Strong athletes who competed in The Woodlands Marathon/Half Marathon/5K on a beautiful March 3rd morning in The Woodlands. 31 of our athletes ran the half marathon; 3 completed the marathon; 3 ran 18 miles of the marathon as a training run; and 1 ran the 5K. We had several PRs, Boston Qualifier, and three folks on the podium. Way to go!

For more pics, go to our Finish Strong Coaching Facebook page and like us!

Here are our results:

Name Race Time
Eduardo Garzon TW Full 3:14:11
John McGowan TW Full 5:03:23
Michelle Howard TW Full 4:06:52 BQ!
Andreas GrossmanTW Half 1:50
Barry Carroll TW Half 1:46 PR!
Bill Glaser TW Half 1:24:38 2nd in AG
Bret Strong TW Half 1:46
Craig Kornriech TW Half 1:45:19
Dana Kornreich TW Half 2:17:25
Dulce Del Angel TW Half 1:45
Irina ShikounovaTW Half 2:36:35
James Carlson TW Half 1:38:15
Jen Anthony TW Half 1:37
Joseph Tokarz TW Half 1:50:17 PR!
Katerina SavelievaTW Half 2:01:21
Ken Page TW Half 1:54
Kevin Baker TW Half 1:31:30
Kevin Barnett TW Half 1:53
Kyle Quinn TW Half 1:53
Mark Hanlon TW Half 1:34:02 3rd in AG
Mike Menster TW Half 1:23:20 1ST in AG
Nathan Holt TW Half 2:15
Pam Meaux TW Half 1:54
Pam Paling TW Half 2:07
Phillip DePrang TW Half 1:54 4th in AG
Pia Grossman TW Half 2:42:34
Richard ZambranoTW Half 2:26 legally blind
Rob Banzaf TW Half 1:35 PR!
Scott SchweinbergTW Half 2:26
Senthil Govindarajulu TW Half 2:07:58
Sharon Morin TW Half 1:54
Steve Phillips TW Half 2:10
Steve Rech TW Half 1:57:11
Victor Martinez TW Half 1:39:46 PR!
Yves Puisseux TW Half 1:40 PR!
Bob Bailey TW 18 mi 3:30
Kathleen Crea TW 18 mi 3:30
Sara Vanderford TW 18 mi 3:30
Nithya ShanmugamTW 5K 30:37:00

Above are unofficial results. For official results, go to:
http://www.mychiptime.com/searchevent.php?id=10441

Houston Marathon and Half Marathon

Congrats to twenty-nine Finish Strong athletes who competed in the blustery cold Chevron Houston Marathon and Aramco Half Marathon on Sunday, January 14, 2018.

Here are the team results for the marathon:

William Glaser – 3:05:11

Eduardo Garzon – 3:23:34

Jenny Hatler – 3:27:29

Sarah Moore – 3:29:14

Yves Puisieux – 3:35:20

Lee Allen – 3:38

Ken Page – 3:48:46

Steve Rech – 4:02:37 – 1 HOUR PR!

Michelle Howard – 4:12:56

Jennifer Allen – 4:33:46

Nikki Miller – 4:36

Lynn Bennick – 4:42:18

Don Ellisor – 4:43:04

Karen Goodwin – 4:43:39

Here are half marathon results:

Kevin Baker – 1:32:37

Dana Lyons – 1:33:03

Victor Martinez – 1:41:20

Michelle Correal – 1:46:37

Joe McClellan – 1:49:16

Sharon Morin – 1:49:37

John McGowan – 1:54:47 – 5 minute PR

Pamela Paling – 1:59:47

Katerina Savelieva – 2:03:47

Amber Brock – 2:06:12

Ivonne Vandanam – 2:12:11

Christy Gonzales – 2:13:00

Ligia Felsen – couldn’t find your results

Bob Bailey – 2:30:32

Sara Hartley – 2:35:11

Congrats to all for toughing out the cold conditions!  Way to go!!

For more results, go to: http://www.chevronhoustonmarathon.com/participants/results/

 

 

 

 

Towne Lake Tri and Duathlon

Finish Strong Racing athletes braved the cold temperatures and participated in the Towne Lake Olympic and Sprint Triathlon and Duathlon on Sunday, December 10.  Dale Claudel won 2nd overall in the duathlon.  Mark Hanlon was Master’s Winner in the Olympic triathlon.  Mark was 7th overall out of a reduced field of 91 because of the 55 degree water temp and 35 degree air temp.

Olympic Tri

17 Mark Hanlon  6:12.1 swim;  4:41.7 T1;  1:04:57.8 21.8mph bike; 2:27.3 T2,  45:12.6 7:08/M run 2:03:31.7 overall

Duathlon

2 Dale Claudel 17:45.8 swim; 1:10.1 T1; 28:45.9 24.6mph bike;  1:04.9 T2; 21:51.2 6:30/M run 1:10:38.1 overall

Sprint Tri

4 Bradley Finger  8:58.7 swim;  5:21.9 T1;  38:16.9 18.5mph bike; 3:12.4 T2;  29:18.6 8:43/M run 1:25:08.6 overall  – 4th in AG

7 John McGowan 7:03.8 swim; 5:18.3 T1; 40:19.4 17.5mph bike; 1:49.2 T2;  27:24.7 8:09/M run 1:21:55.7 overall

3  Alan Jones  7:34.7 swim; 4:10.7 T1;  31:53.2 22.2mph bike; 1:33.9 T2;  25:42.2 7:39/M run 1:10:55.0 overall – 3rd in AG

 

.

Mark Hanlon wins Master’s in the Olympic Tri!
John McGowan overcomes the cold!

For more race results, go to:

https://nolimitstiming.egnyte.com/fl/dWjDj3aI8Y#folder-link/2017%20Race%20Results/Towne%20Lake%20Adult%20Tri%20%26%20DU%202017

 

Run Through the Woods

Happy Thanksgiving!  And congrats to all who participated in a turkey trot today.  The Woodlands hosted the Run through the Woods – 5 mile and 3 mile run and 1 mile kids run.  Mike Menster, Bill Glaser, Kevin Baker, Pam Meaux, and Sharon Morin all represented Finish Strong Racing and had podium finishes.  Way to go!

Cypress Half Marathon

It was a beautiful morning for a half marathon for Finish Strong’s Ileana Carroll, Bob Bailey and Sara Vanderford who finished together at the Cypress Half Marathon.

Here are the results:

Sara Vanderford: 2:20:15 (6th in AG 55-59)
Bob Bailey: 2:20:13
Ileana Carroll: 2:20:13

Way to represent!

?